PRŮVODCE POSTAVAMI: SLEČNA MARGARET PEONY TEMPLETONOVÁ II

V první části článku jsem uvedla postavu květinářky z mé knížky, v této se více zaměřím na proces focení.
TAKŽE, máme rozkošnou květinářku a chceme ji fotit, co s tím?
Jako první jsem v tomto případě našla představitelku. Nebo spíš... ona našla mě. Možná jsme se vlastně našly navzájem :) Vše začalo tak, že jsem připravovala úplně jiné focení a zároveň jsem věděla, že až přijde čas, budu si moc přát fotit právě Margaret Templetonovou. TAKŽE to bylo nějak takhle:
- Na fb jsem se poptávala po vhodné představitelce víly (na to původní focení)
- Na základě toho jsme se zkontaktovaly s Darijou, kterou, když jsem zahlédla, první co mi proběhlo hlavou bylo: "Vždyť to je ona! Nemohu ji přeci fotit jako vílu, když vypadá jako květinářka z mojí knížky!" A protože dnešní doba "strejdů" googlů, facebooků a instagramů dělá z každého průměrného obyvatele (mě nevyjímaje) podprůměrného stalkera, prohlédla jsem si samozřejmě i Darijiny profily. Dělám to u všech, pomáhá mi to si daného člověka tak trochu "nacítit" a lépe odhadnout, jestli by nám to při focení spolu mohlo fungovat. Zjistila jsem, že náš cit pro estetiku se krásně překrývá a že právě s takovou osobou chci spolupracovat na něčem, co má pro mě tak osobní význam.


Máme tedy perfektní představitelku. Ovšem abych ji zasadila do prostředí, je potřeba ji stylizovat a připravit kostým. Jak jsem tedy postupovala dál?
Ačkoli kostýmy miluji, šití se paradoxně snažím vyhýbat jako čert kříži. Nemám takovou trpělivost, abych zvládla sama vyhovět svým obvyklým požadavkům. První proto přišla na řadu návštěva barrandovského fundusu kostýmů, kde mi padlo do oka několik modelů, ovšem zároveň jsem si uvědomila, že mám do jisté míry i specifickou představu a šití se zkrátka nevyhnu. Do karet tomu nahrála i podzimní karanténa, takže jsem se směle vrhla do výroby.
Přála jsem si fotit květinářku ve vycházkových šatech a vlněné pláštěnce. Pojďme tedy začít pláštěnkou.
Vyhledala jsem si pár inspirativních obrázků na pinterestu, ovšem výrobní postup byl velmi punkový a intuitivní. Zalíbila se mi hlavně tato, kde se přes sebe vrství různé tvary.
ZDROJ: PINTEREST


Protože, jak jsem zmínila, nejsem při šití nijak zvlášť trpělivá, nesnažila jsem se si připravit střih podle vzoru ani nic na ten způsob. Zkrátka jsem střihla základní tvar a zbylé vrstvy doplňovala podle toho jak mi vycházel (tedy spíš nevycházel) materiál. Prostě a jednoduše - něco jsem si vymyslela, zjistila jsem, že mám málo látky, tak jsem kouzlila, až vzniklo to, co vzniklo :) A výsledek byl vlastně přesně takový, jaký měl být. Baví mě, že tvary na pláštěnce působí organicky, ve výsledku připomínají okvětní lístky (to se ke květinářce celkem hodí, ne? :) nebo motýla (a to se hodí taky :)). Zároveň velmi zajímavě tvaruje siluetu kolem ramen. V knize, kde květinářku sleduje zloděj, se zmiňuje, že její siluetu snadno rozpoznává na ulici mezi ostatními, a taková pláštěnka to jen potvrzuje. Takže win - win!
VÝROBNÍ PROCES






Další byly na řadě šaty.
Přála jsem si, aby šaty byly skromné, přeci jen jde o květinářku a ne baronku :) Jelikož mám slabost pro modravou/tyrkysovou barvu, a slečna Templetonová je hlavní ženská postava, tudíž jsem si k ní vytvořila osobní pouto, nemohla jsem jinak, než je udělat... modravo/tyrkysové :) Látku jsem celou obarvila v čaji, abych výsledný tón ještě maličko utlumila.
PROCES VÝROBY


Šaty, které mě inspirovaly byly tyto:
ZDROJ FOTEK: PINTEREST
Abych je ještě více přiblížila k osobnosti nositelky, rozhodla jsem se přidat detail v podobě výšivek. Konkrétně výšivek květin (aha, možná protože je květinářka?), ještě konkrétněji pivoněk (druhé jméno = Peony, angl. pivoňka).
PROCES VÝROBY




Velká (vlastně ta největší) část výšivky zůstala při focení ve výsledku schovaná pod pláštěnkou (další demonstrace zbytečné práce v mém podání), ovšem třeba ještě bude příležitost jí ukázat jindy :)
Šaty jsou dále ještě zdobené krajkami. Abych posílila dobový efekt, rozhodla jsem se pro vintage krajky, konkrétně z Antik Spomyšl a Aristokrat Vintage.
Takže máme pláštěnku i šaty s výšivkou. Co ten zbytek?
Klobouček, rukavičky a ve výsledku i celý druhý outfit (bílé šaty s modrými kytičkami, zástěra, rukavice, pléd, boty) jsem zapůjčila v barrandovském fundusu. Nevynechala jsem samozřejmě ani sponu, o které jsem psala v minulém článku.
Make up a vlasy měla na starost má spřízněná duše Linda Chudomelová, která mi zároveň pomáhá při tvorbě knihy. Zná příběh, má "nacítěné" postavy, vidí mi do hlavy a každý můj nápad dokáže díky svým schopnostem a invencím posunout o level výš :)
Košíček i konývku mi laskavě zapůjčil kolega, a do košíčku jsem "zrecyklovala" svou narozeninovou kytici (měla jsem narozeniny zhruba 5 dní před focením) a přidala pár "vinohraddských" šeříků.
FULL LOOK


Máme oblečenou postavu. Co prostředí?
Dva různé outfity si žádaly dvě různé lokace. Zatímco o křivolakých uličkách na Malé Straně jsem byla přesvědčena už od podzimu, výběr zahrady byl složitější a zahrnoval vzkazy u zvonků na cizích domech (které bohužel vyšly vniveč). Nakonec jsem však jako vhodné shledala prostředí v Dykově ulici v Praze.






CELÁ FOTOSĚRIE